Dzisiaj są imieniny:
 

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


Wydarzenia

ODPUST  PARAFIALNY

 

    Na zakończenie Okresu Wielkanocnego przeżywaliśmy tradycyjnie odpust parafialny - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Sumę odpustową o godz. 18.00 odprawił ks. kanonik Ryszard Łopaciuk, dziekan dziekanów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i proboszcz sąsiedniej parafii pw. św. Kazimierza. Warto przypomnieć, że ks. Ryszard był pierwszym wikariuszem w naszej parafii.
    Przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego parafialna odnowa i wielu wiernych trwało na adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy pw. Chrystusa Króla. Adoracja trwała nieprzerwanie przez cały okres nowenny w dzień i w nocy. Pierwszą Mszę Świętą z formularza Uroczystości Zesłania Ducha Świętego o północy odprawił bp Edward Dajczak. Podczas wieczornego czuwania obecna była z nami wspólnota WSD Koszalin na czele z rektorem ks. infułatem Dariuszem Jastrzębiem.MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

 

    Na zakończenie obchodów rocznicowych związanych z wizytą bł. Jana Pawła II w naszej diecezji, 5 czerwca, z naszego kościoła wyruszył pierwszy koszaliński "Marsz dla Życia i Rodziny". Spora grupa mieszkańców Koszalina i okolic przeszła ulicami miasta, by zamanifestować swoją radość z życia. Inspiracją dla hasła marszu stały się słowa piosenki „Kocham cię, życie!"
ROCZNICA POBYTU
BŁ. JANA PAWŁA II W KOSZALINIE

 

    Centralne uroczystości związane z wizytą bł. Jana Pawła II w Koszalinie miały miejsce w naszym kościele parafialnym w dniu 29 maja. O godz. 12.00 została odprawiona Eucharystia dziękczynna za wizytę Papieża Polaka w naszym mieście oraz za dar jego beatyfikacji. Mszy Świętej przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przy ołtarzu obecni byli wszyscy biskupi naszej diecezji: bp Edward Dajczak, bp Paweł Cieślik, bp Krzysztof Zadarko i bp Tadeusz Werno. Archidiecezję szczecińsko-kamieńską reprezentował arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga, natomiast diecezję zielonogórsko-gorzowską: bp Stefan Regmunt, bp Paweł Socha i bp Adam Dyczkowski. Obecni byli kapłani z całej diecezji, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz i wojska oraz liczna rzesza wiernych.
    Jesteśmy dumni, że w naszej świątyni modlił się bł. Jan Paweł II. Modlimy się przez jego wstawiennictwo i liczymy, że z okna Domu Ojca w niebie będzie naszej wspólnocie obficie błogosławił.
KONCERT STANISŁAWA SOYKI

 

    W sobotni wieczór, 28 maja, w naszym kościele wystąpił z koncertem Stanisław Soyka, rozpoczynając w ten sposób Festiwal Pieśni Religijnej "Cantate Domino”. Zespół Soyka Kwintet, który tworzą Stanisław Soyka, Przemysław Greger, Marcin Lamch, Zbyszek Uhuru Brysiak i Kuba Sojka, wykonał kompozycje to tekstów "Tryptyku Rzymskiego" autorstwa Papieża Polaka.
    Warto przypomnieć, że w 2003 r. artysta skomponował i nagrał muzykę do zaprezentowanego dzieła i 4 listopada tego samego roku podczas uroczystego koncertu z okazji imienin Jana Pawła II w Watykanie wraz z zespołem wykonał fragmenty utworu. Autor "Tryptyku Rzymskiego" bił wówczas brawo...
ŚWIĘCENIA DIAKONATU

 

    W przededniu 20. rocznicy wizyty bł. Jana Pawła II w naszej parafii, 21 maja, bp Paweł Cieślik udzielił sakramentu święceń w stopniu diakona czterem alumnom koszalińskiego seminarium. Po raz kolejny w ponad trzydziestoletniej historii naszej parafii, kościół pw. Ducha Świętego stał się Wieczernikiem Święceń.
BIERZMOWANIE

 

    Biskup diecezjalny Edward Dajczak, 12 kwietnia, udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Było to ukoronowanie ponad dwuletnich przygotowań pod okiem animatorów świeckich, którzy dzielili się swoim doświadczeniem wiary z młodymi ludźmi podczas comiesięcznych spotkań w grupach. Całością przygotowań koordynował ks. Bogusław Płocharski.

VI ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II


    W oczekiwaniu na beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II przeżywaliśmy 6. rocznicę Jego przejścia do Domu Ojca. W naszej parafii, 2 kwietnia, po Mszy Świętej o godz. 18.00, rozpoczęliśmy adorację Najświętszego Sakramentu, która trwała do godz. 21.37. Dziękowaliśmy w tych modlitewnych chwilach za dar życia i posługi Jana Pawła II, w tym za Jego wizytę w Koszalinie i w naszej Parafii. Ks. Andrzej z grupą młodzieży przygotował modlitwy, które przypominały życie Sługi Bożego i przypominały modlitewny klimat, jaki trwał w naszym kościele na przełomie marca i kwietnia 2005 r.

 REKOLEKCJE W PARAFII

   


    Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Wielki Post 2011 r. napisał: Aby wejść na poważnie na drogę wiodącą do Wielkiej Nocy i przygotować się do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego – najradośniejszego i najuroczystszego święta całego roku liturgicznego – cóż może być bardziej stosowne, niż pozwolić się prowadzić Słowu Bożemu? Dlatego Kościół, w tekstach ewangelicznych kolejnych niedziel Wielkiego Postu, prowadzi nas do szczególnie intensywnego spotkania z Panem, zapraszając nas do przebiegnięcia na nowo etapów chrześcijańskiego wtajemniczenia: dla katechumenów w perspektywie otrzymania sakramentu odrodzenia, dla ochrzczonych w perspektywie nowych i decydujących kroków w naśladowaniu Chrystusa i w jeszcze głębszym darze dla Niego
Jako wspólnota parafialna pragniemy okres Wielkiego Postu przemierzać razem z Chrystusem Panem. Ważnym etapie na wielkopostnej drodze są rekolekcje święte, które przeżywamy w kilku terminach. Ks. dr Wojciech Wójtowicz prowadził rekolekcje dla Szkoły Podstawowej nr 21 (21-23 III), w dniach od 30 III do 1 IV, ks. Tadeusz Kanthak, proboszcz z Charzyna (na zdjęciu) głosił nauki dla uczniów Gimnazjum nr 6 oraz Zespołu Szkół nr 7 ("Budowlanka"). Przeprowadzenia rekolekcji parafialnych dla dorosłych (3-6 IV) podjął się, pochodzący z naszej parafii, ks. Józef Ciupiński, proboszcz z Brzezia, a rekolekcji dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 ks. Andrzej Popiołek (11-13 IV). Szkoła Katolicka swoje rekolekcje tradycyjnie przeżywa w Wielkim Tygodniu. Niech doroczne ćwiczenia duchowe pomagają nam w jak najlepszym przygotowaniu się do świętowania Paschy Chrystusa.


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI KOSZALINA

    W religijny krajobraz Koszalina wpisało się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w której każdego roku podążają mieszkańcy grodu nad Dzierżęcinką. W piątek, 1 kwietnia, kilka tysięcy wiernych wzięło udział w Drodze Krzyżowej, którą bp Edward Dajczak rozpoczął przy pomniku Jana Pawła II przy katedrze. W tym roku rozważania prowadzili: ks. Dariusz Jastrząb, rektor WSD, ks. Sebastian Niedźwiedziński z kościoła ewangelicko-metodystycznego, który pełni funkcję przewodniczącego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w Koszalinie oraz ks. Janusz Staszczak z parafii ewangelicko-augsburskiej. Wierni niosący potężny krzyż przeszli ulicami: Zwycięstwa, Młyńską, Monte Cassino, Władysława IV i Jana Pawła II. Krzyż od stacji VII do VIII nieśli nasi parafianie oraz wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty. Nabożeństwo zakończyliśmy przy naszym kościele papieskim o godz. 21.37. Bp Edward przypomniał o pielgrzymce przyszłego błogosławionego, podczas której odprawił Eucharystię przy naszej świątyni. Po zakończonej modlitwie wierni pozostawili, niesione podczas drogi znicze, przy arterii Jana Pawła II, tworząc w ten sposób piękny świetlisty łańcuch przypominający o duchowej łączności z polskim Papieżem.

    


Spotkanie opłatkowe wspólnot i pracowników parafii
wigilia parafialnawigilia parafilana

     W wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, 5 stycznia, w kościele miało miejsce spotkanie opłatkowe dla wspólnot modlitewnych oraz pracowników naszej parafii. W czasie tego nastrojowego spotkania, ks. proboszcz Kazimierz Bednarski, ponad stuosobowej grupie wiernych, przypomniał o początkach parafii oraz o szczególnym posłannictwie tejże wspólnoty. Właśnie w działaniu Ducha Świętego ks. Prałat dostrzega potrzebę pomocy każdemu człowiekowi. Proboszcz przypomniał o zbliżającej się 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Koszalina i do naszej parafii. Podczas spotkania śpiewane były piękne polskie kolędy, które w wykonaniu chóru brzmiały nadzwyczaj wymownie. Pracownicy parafialni, członkowie wspólnot, siostry felicjanki oraz kapłani podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia w duchu braterskiej Miłości, która narodziła się w Betlejem. W dolnej kondygnacji kościoła ks. Proboszcz wręczył każdemu uczestnikowi spotkania paczkę świąteczną jako wyraz podziękowania za zaangażowanie w życiu wspólnoty parafialnej.
Rodzinne roraty

roratypanorama


Cieszymy się, że każdego dnia około 700 osób o godz. 6.00 gromadzi się na parafialnych Roratach. Dzieci z rodzicami i wszyscy modlący się na rannych Mszach Świętych od poniedziałku do soboty poznają historię Romana Brandstaettera - polskiego pisarza, poety, dramaturga i tłumacza, wielkiego znawcy i miłośnika Pisma Świętego. Hasło tegorocznych Rorat to: Będziesz czytał Biblię codziennie. Jesteśmy zachęceni do tego, aby każdego dnia czytać i rozważać Pismo Świętego.
    Po Mszy Świętej roratniej całe rodziny schodzą do salki pod kościołem, aby ogrzać się pijąc ciepłe kakao i zajadając słodką bułkę, rogala lub ciastko francuskie. Zapraszamy całe rodziny na to wielkie święto naszej parafii, które jest ucztą dla ducha i ciała.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADWENT A.D. 2010

adwent

      Drodzy Parafianie!

    Rozpoczęliśmy kolejny adwent naszego życia i zarazem nowy rok kościelny, którego hasło brzmi: W komunii z Bogiem. Wraz z tym nowym okresem liturgicznym przedstawiamy Wam odświeżoną stronę internetową naszej parafii. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nasza witryna jest jedną z pierwszych w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bo działa nieprzerwanie w tej samej formie i oprawie graficznej od 2003 r.
Pragniemy, aby nasza witryna internetowa była dla Was miejscem spotkania z Panem Bogiem, gdzie poznawać będziecie życie naszej parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Czekamy na Wasze propozycje i uwagi dotyczące tej witryny, które postaramy się wprowadzać w życie.

    Adwent to przede wszystkim okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana - który przyjbędzie w swojej chwale na końcu czasów, a także podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W naszej parafii tradycyjnie zapraszamy na Msze Roratnie na godz. 6.00. Po Uczcie Eucharystycznej każdy zaproszony jest na ciepłe śniadanie. Roraty dla rodzin z małymi dziećmi sprawowane są w naszym kościele w adwentowe czwartki o godz. 18.00.
    Życzymy wszystkim, abyście jak najlepiej przygotowali się na przyjście Chrystusa Pana. Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze